Любопитни факти от света на киното
Скарлет Йохансон е най-високоплатената актриса в света през 2018 г.
Разширен филтър
Сортиране
по дата
Филтър
Филтрирай
Изчисти филтъра
Категория
Филтрирай
Изчисти филтъра
Държава
Филтрирай
Изчисти филтъра
Година
Година
Избери:
Филтрирай
Изчисти филтъра
IMDB
IMDB
Филтрирай
Изчисти филтъра
Рейтинг
Рейтинг
Филтрирай
Изчисти филтъра
Селекция
Филтрирай
Изчисти филтъра
Превод
Филтрирай
Изчисти филтъра
Актьор
Филтрирай
Изчисти филтъра
Режисьор
Филтрирай
Изчисти филтъра

Роуън Аткинсън

Актьор: Роуън Аткинсън

  • Категория: Актьори от любими филми
  • Роден: 6 януари 1955 г. (69 г.)
  • Националност: Великобритания
  • Професия: актьор
  • Активност: 1978 - до днес
  • Награди: БАФТА: Най-добро забавно изпълнение 1981 Not the Nine O'Clock News 1990 Blackadder Goes Forth
  • Съпруг/а: Сунетра Састри (1990 – 2015)
  • Деца: 3
  • IMDB: Страница в IMDB

Интересно четиво за Роуън Аткинсън

Роуън Аткинсън, или няма смисъл от думи, мистър Бийн…

Няма смисъл от думи, мистър Бийн. Вие може да кажете всичко само с поглед, с мимика, с очи, с вежди, с цялосно изражение. Не само да кажете, а направо да разкажете история. При това такава, че дори най-сериозните хора на света да се засмеят...
Да, той е Роуън Аткинсън, или по-известен още като мистър Бийн от едноименния сериал. Един от най-великите, а според някои и най-великият комик в историята на британското кино. Любимец на всички поколения зрители – и малки, и големи. И дори такива, които не обичат много - много да гледат филми. Но с негово участие... може.

Естествено е този човек, спечелил си световна слава с комедийните си роли, да е много богат. Някои изчисляват състоянето му на повече от 150 милиона щатски долара. Това обаче едва ли е точната цифра, защото Аткинсън, който е съученик на бившия британски премиер Тони Блеър, притежава една от най-скъпите колекции спортни автомобили в света. Той не само е запален шофьор – има дори кетап за управление на камион, а и самият е опитвал този занаят!, но и разбира от скорости, затова е чест коментатор през годините на различни списания за автомобили, както и на телевизионни предавания. Сред колите, които нощуват в гаражите му, са Aston Martin DB7, Aston Martin V8 Zagato, Ford Falcon, Honda Civic Hybrid, Renault 5 Turbo, Mercedes-Benz W100, Jaguar Mark VII, Mercedes SLS, Honda NSX, Audi A8 и др.

Актьорът влезе в историята и с още един любопитен факт – застрахователна компания е изплатила на Аткинсън рекордно в историята обезщетение по автомобилна застраховка. Сумата с внушителните 910 000 британски лири е изплатена за потрошения от Аткинсън автомобил McLaren F1. Той прави жестока катастрофа на магистрала, по чудо се отървава с леки одрасквания, но пък задната част на автомобила е неузнаваема, а дори двигалетят изхвърчава на 20 метра от мястото на инцидента. Колата пък е закупена от Роуън за „скромните“ 640 000 британски лири...
И докато зрителите се възхищават на уникалното му присъствие на екрана, има колеги, които не крият отрицателното си отношение към комика. Така например актьорът Том Бейкър, който се е снимал с Аткинсън в „Черното влечуго“, заявява, че Роуън в определени моменти е много неприятен и труден за издържане, особено когато е нервен и притеснен. Дори е ад да се работи с него, откровеничи Бейкър.
Роденият през 1955 г. комик едва ли наследява нещо от родителите си. Баща му е фермер, човек достатъчно далеч от света на изкуството. В училище пък малкият Роуън, твърдят хроникьори, бил свито и срамежливо дете, които с нищо не се отличавало от останалите. Как се е случило така, че от професионален електроинженер Аткинсън да се превърне в комедийна звезда, едва ли някой може точно да отговори. Факт е обаче, че Роуън следва електроинженерство в университета в Нюкясъл и става магистър в тази професия в Оксофрд. Именно в университета там започва да играе в кратки комедийни скечове и това явно му допада. Към голямата кариера го изстрелва запознанството му с двама големи творци – писателя Ричард Къртис и композитора Хауърд Гудол.

Любопитен факт е, че когато стартира кариерата си – това става през 1978 г., Роуън прави шоу, в което сам интервюира измислени герои, от името на които отговаря. В телевизионен сериал се появява за първи път през 1983 г., а поредицата носи заглавието „Черното влечуго“. Аткинсън е съсценарист заедно с Ричард Къртис. Следва друг сериал с негово участие – „Тънка синя линия“ (1995 – 1997 г.), в който актьорът се превъплъщава в ролята на полицейски началник.
За старт на същинската му филмова кариера се смята годината1983-та, когато Роуън се снима в поддържаща роля във филма „Никога не казвай никога отново“. Главна роля Роуън получава в продукцията „Мъртъв навреме“, после се появява епизодично във „Вещиците“ и „Четири сватби и едно погребение“.

Има два персонажа, в които блясва огромният талант на Роуън Аткинсън, въпреки че той има повече от 50 роли. Единият персонаж естествено е ролята в „Мистър Бийн“, а вторият – в „Джони Инглиш“. За тези филми е изписано и изговорено много. Те донякъде си приличат, защото и в двете продукции героите, които представя Аткинсън, са чудаци, живеещи в някакъв свой собствен свят, приятно налудничави хора, които трудно се асоциират в обществото. Мистър Бийн се появява първо на 1 януари 1990 г. в телевизионен филм по Темз телевижън, а поради огромния успех следват няколко продължения, както и пълнометражни версии за големия екран. Има и поредица анимации с този герой. А успехът е закономерен на фона на уменията на Роуън да предизвиква искрен смях, при това да го прави не със слово, а само с изражение на лицето си, с мимики и жестове. Това наистина си е Божа дарба. Същата, която блясва и в другия му култов персонаж - Джони Инглиш от комедийната шпионска поредица. Самият Аткинсън признава пред медиите, че мистър Бийн му е бил по-трудният образ, защото трябвало да разказва историята изцяло без думи, а понякога много, ама много му се е приисквало нещо да каже. Всъщност тези две роли именно превръщат Аткинсън в много богат човек. Въпреки това през 2011 г. Роуън признава, че скъсва окончателно с мистър Бийн, защото ролята му омръзнала.

Разбира се, при тази слава на добър комик няма как и наградите да не преследват Аткинсън. През 1981 г. той е удостоен с наградата БАФТА за най-забавно изпълнение, после получава още десетки отличия, между които и титлата Командор на Ордена на Британската империя.
Между другото, през 2022 г. стана известно, че Роуън се снима в нов филм, в който изпълнява ролята на главата на семейство Тревър, преследващ… досадна пчела (вж. отделно филмографията на актьора).
Сред светските хроникьори естествено има и такива, които следят личния живот на Роуън. Пресата не пропуска да отбележи, че той има два брака – първо със Сънетра Састри, от която има две деца, а после и с 30 години по-младата от него Луиза Форд, която го дарява с още едно дете – през 2017 г., когато той е на 62. Луиза е актриса, известна от сериала „Уиндзорите“.

Сред любопитните факти, припомняни от медиите, е случката, при която пилотът на самолета, с който пътуват Роуън и семейството му, припада и актьорът се намесва, за да се избегне катастрофата и самолетът успешно да бъде приземен.
Аткинсън е може би актьорът, за когото най-често медиите съобщават „новината“, че е починал. Репортери отброяват поне 7 - 8 подобни съобщения… Каквито и да са мотивите за подобни „новини“, е глупаво и нелепо и въобще не е смешно.
Аткинсън – човекът, който разсмива, определено не заслужава това!
Filmifen.com